saraybosna-nerede

Saraybosna

Saraybosna, yaklaşık 620 bin nüfusuyla Bosna Hersek’in başkentidir. Şehir Bosna’daki Osmanlı hakimiyeti ile birlikte kurulmuştur. Aynı zamanda ülkenin en gelişmiş ve büyük şehridir. Doğunun ve Batının en güzel harmanlandığı Kiliseler Camiler ve Sinagogların yan yana görülebildiği ender şehirlerden biridir. Saraybosna’daki Müslüman nüfus %80 civarındadır. Saraybosna’da yürüken kendinizi Bursa’da, İstanbul’da ,Budapeşte’de veya Viyana’da yürüyormuş gibi hissedersiniz, çünkü Osmanlı’dan sonra ülkeye hakim olan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu (Habsburg)’a ait eserlerini de görmek mümkün. Saraybosna, 2010 yılında Lonely Planet’in 2010′da görülmesi gereken ilk 10 yer listesinde yer almıştır.

Kendinizi Türkiye’de hissedeceksiniz

Uçakla İstanbuldan 1,5 saat mesafede yer alan Bosna’ya indikten sonra kendinizi Türkiye’de hissedeceksiniz. Bosna halkı, çok sıcakkanlı, misafirperverdir. Bosna-Hersekle olan ortak tarihi ve kültürel bağlarımız nedeniyle, kendinizi Türkiye’de hissedecek, yabancılık çekmeden rahat bir eğitim alacaksınız.

Boş vakitlerinizde Başçarşı’da çay ve Türk kahvesi içecek, Neretva nehrini takip ederek 130 km mesafedeki Mostar’a gidecek Bosna’nın güzelliklerini keşfedeceksiniz.

Saraybosna – Trieste (İtalya) : 600 km
Saraybosna – Budapeşte(Macaristan): 555 km
Saraybosna – Pécs(Macaristan): 368 km
Saraybosna – Zagrep (Hırvatistan): 373 km
Saraybosna – Dubrovnik (Hırvatistan) 240 km

Kategori: Haberler.