Saraybosna Üniversiteleri

saraybosna-universitesi-491

Balkan ülkeleri arasında bize en yakın olanı, hatta soydaşlarımızın yaşadığı ülke Saraybosna’dır. Kökleri Osmanlıdan bu güne gelen kardeşlik bağları ile sıkı sıkıya bağlı olduğumuz Müslüman Boşnaklar bu ülke vatandaşıdırlar. Yani Saraybosna’ya giden herkes kendini evinde gibi hissedeceğinden emin olmalı. Türk öğrenciler içinse bulunmaz fırsatlar sunan Saraybosna Üniversiteleri öğrenci almaktadır. 2003 yılında Bologna kriterleri çerçevesindedir. Bu yüzden de üniversite eğitimi için Saraybosna bulunmaz bir ülkedir. YÖK tarafından da tanınan bu üniversitede okumak sizlerin farklı, yetkin bireyler olmanız demektir. Saraybosna doğal güzellikleri eşsiz olan, yemyeşil bir ülkedir, tertemiz insanların, güler yüzün egemen olduğu bu ülke, doğası ile de sizi kucaklayacaktır.

Bosna Hersek üniversitelerinin hiç birinde YGS sınavı, taban puanı gibi uygulamalar yoktur, lise diploması ile öğrenci alınması onların ayrıcalıklı olmasını sağlıyor, özellikle de Türk öğrenciler açısından, sadece bazı sağlık bölümlerinde giriş testi yapılabilmektedir bu konudaki kesin bilgili Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’ndan alabilirsiniz. Çünkü bizim ülkemizde üniversiteye nasıl girildiği hepimizin malumu, sınavsız olmuyor, gençler de doğal olarak başka arayışlar içine giriyor. Saraybosna Üniversiteleri kaliteli eğitim vererek arayışların odak noktası durumunda. Yaşamak Saraybosna’da çok kolay zira çok ucuz bir ülke, aylık harcamalar elbette ki kişilere göre değişir ama en çok bir ayda temel ihtiyaçlar için cüzzi bir ücret ödemeniz yeterli olacaktır.

Üniversitedeki yurtlarda birkaç kişi aynı odayı paylaşarak kalabilirsiniz, 2 veya 4 kişilik odaların bazılarında banyo vardır, bazılarında ise kat banyosu bulunmaktadır, hiçbir şekilde sorun yaşamayacağınız bir okuldur Saraybosna Üniversiteleri. Okulların özel olduğu Saraybosna’da bölümlerine göre üniversitelerin fiyatları değişkenlik göstermektedir. Eğer isterseniz birkaç arkadaş birleşerek şehir merkezinde veya okulunuza yakın bir yerde kiralık evde tutabilirsiniz, yurda ödeyeceğiniz paraya eş değer meblağlarla bu işi halledebilirsiniz. Ulaşım çok kolaydır, günü her saati otobüs, dolmuş, taksi bularak okula veya dilediğiniz yere rahatlıkla gidebilirsiniz.